- juulil võis läbi tumedate päikeseprillide või eriliste päikeseklaaside näha Päikesel erakordselt suurt plekki. Hiiglaslik laik oli 7 korda suurem kui meie planeet Maa. Päikese laiku iseloomustas erakordselt kiire kasv ja ka väga suur intensiivsus ehk tugevus.
Mis on Päikeseplekk?
Päikeseplekk ehk Päikese laik on Päikese pinnast tumedam ala. Seal on temperatuur tublisti madalam kui mujal sellel kuumal tähel. Päikese sees käib aktiivne tegevus, tähe pealmise ehk fotosfääri all toimuvad magnetilised protsessid, mis põhjustavadki Päikeseplekkide teket. Päikeseplekid omakorda aga tekitavad loiteid, gaasipurskeid, plasmavooge, plahvatusi ja suurendavad Päikese üldist aktiivsust.
Kuidas see kõik meid mõjutab?
Väga suured ja aktiivsed plekid (X-klass) põhjustavad Maal magnettorme, häirides elektroonikaseadmete, satelliitide ja raadiote tööd ning muutes paljude inmeste enesetunde kehvaks. Juba sada aastat tagasi märgati Prantsusmaa linnas Nice ́is, et päevadel, mil esineb tõrkeid telefonijaama töös, jõuab haiglasse rohkem tervisehäiretega inimesi. Ilusama poole pealt võib lisada, et Maa atmosfääri jõudvad Päikese magnettormid toovad kaasa ka imeilusaid virmalisi. Kui parajasti Päikesetormi pole, nimetatakse Päikeselt Maale jõudvat laetud osakeste voogu aga lihtsalt Päikesetuuleks …
Loe lähemalt meie ülipõnevast ajakirjast!
Kas oled kunagi päikeseplekke ise vaadelnud? Jaga meiega oma kogemusi!
#PäikeTähena! #MinuMaailm #TeadusAvastus #Teadusajakiri #lugemine #uudishimu #LasLapsLoeb #YouTubeVideod #sciencechannel #Päike #lugemine #kool #populaarteadus #uudishimu #lapsloeb #lugemisisu
What Are Solar Flares?