Suvel on ilmateade ikka oluline – et kas tuleb rannailm või saavad taimed kasta …
Ilmateadet kuulates-vaadates jäävad kõrva kaks sõna: kõrgrõhkkond ja madalrõhkkond. Aga mis need on, näivad teadvat ainult ilmatädid ise.
Madalrõhkkond ehk tsüklon
See on võimas õhupööris, mille keskel on õhurõhk ümbritsevast õhkkonnast madalam. Tuulte suund tsüklonis on vastupäeva (kellaosuti liikumisele vastassuunas) põhjapoolkeral ja päripäeva (kellaosuti liikumise suunas) lõunapoolkeral. Kui selline pööris meile läheneb, siis õhurõhk langeb, pilvisus tiheneb ja hakkab sadama vihma või lund. Mõnikord on tegu tormitsükloniga, mis teeb tuule tugevaks ja vahel suisa tormiks.
Kõrgrõhkkond ehk antitsüklon
Kõrgrõhkkond on hiiglaslik, 1500 kuni 2000 km läbimõõduga õhupööris, mille keskel on õhurõhk ümbritsevast kõrgem. Seetõttu voolab õhk antitsükloni keskmest spiraaljalt välja. Õhu liikumine toimub kõrgrõhkkonnas põhjapoolkeral päripäeva ja lõunapoolkeral vastupäeva. Kõrgrõhkkond võib olla liikuv ja paikne. Paiksed kõrgrõhkkonnad on enamasti soojades piirkondades. Kõrgrõhkkond tähendab ilusat ilma, vähest pilvisust või üldse pilvitut taevast. Eestis on aastas keskmiselt veidi üle paarikümne kõrgrõhkkonna.
Hea teada!
Õhurõhk – ka õhul on kaal ja see rõhub ehk mõjutab oma raskusega kõike, mille vastu õhk puutub. Kui me kujutame ette maast taevani ulatuvat õhusammast, millele mõjub Maa kõlgetõmbejõud, siis on seda hõlpsam ette kujutada. Õhurõhk mõjutab ilma, aga sageli ka enesetunnet. Õhurõhku mõõdetakse baromeetriga, milles elavhõbedasammas liigub vastavalt rõhu muutustele. Ka ilmateates öeldakse sageli, et „elavhõbedasammas näitab …“. Õhurõhu mõõtühikud võivad olla:
elavhõbedasamba kõrgus mm-tes (mm Hg);
millibaarid (mbar);
hektopaskalid (hPa);
elavhõbedasamba kõrgus tollides (1 toll = 25,4 mm).
#ilm #rõhkkond #teadus #MinuMaailm #TeadusAjakiri #LasteTeadus #Uudishimu #Õppimine #TeaduslikAvastus #Lugemine #Veebiteadus #Inspireeriv #YouTubeVideod
Vaata inspireerivat videot Clouds And Weather